Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2011

ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΕΛΠΙΔΑ 63-42

Η Καλλιθέα μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με την Ελπίδα Πεταλούδων, την οποία κέρδισε με 63-42
Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση έκανε η Καλλιθέα, η οποία κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής την Ελπίδα Πεταλούδων με σκορ 63-42. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν μία εξαιρετική εικόνα και με άμυνα ζώνης 2-1-2 σε όλη τη διάρκεια του αγώνα «βραχυκύκλωσαν» τα ατού της Ελπίδας. Η ομάδα του Τάκη Κοκορόγιαννη μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο να δώσει τον καλύτερο της εαυτό και παρά τις σημαντικές απουσίες (Πλατέλλας, Μήτρου), πήρε την πολύτιμη νίκη απέναντι στην Ελπίδα που γνώρισε τη δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα. Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και μάλιστα η διαφορά σταθεροποιήθηκε στην επανάληψη στο +20. Την προσεχή Τετάρτη (20:30) η Καλλιθέα θα παίξει με τον Δωριέα και θα έχει την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-6, 43-23(ημ.), 55-33, 63-42

Διαιτητές: Ξανθός- Φάκαρος
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Κοκορόγιαννης): Σπανουδάκης 15(2), Ξυπολιτάς 3, Πολίτης 10(1), Πήλος 4, Κωστάκης, Παπανικολάου 2, Δούβαλης 19, Ηλιού 10(2).
ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ (Σακελλαρίου Ι.): Πολυχρονίου 2, Βλάσσης 3(1), Πούλιος 2, Καστέλλας 2, Αυγενικός, Βόλας 3(1), Μπανγκούρας 12, Κακούλης, Σακελλαρίου Ι. 8(2), Σακελλαρίου Ν. 6, Κουκιάς 4.

ΣΤΑΥΡΟΣ-ΗΦΑΙΣΤΟΣ 1-2

Δεν έκανε το χατήρι στον Σταυρό η μπάλα, με την αναμέτρηση κόντρα στον Ήφαιστο να τον βρίσκει χαμένο με σκορ 1-2.
Όπως και στα περισσότερα ματς της Β' Εθνικής, το πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τα κορίτσια του Ηφαίστου να παίζουν καλή μπάλα και τα κορίτσια του Σταυρού να παίζουν δυναμικά.
Στην επανάληψη η Μανίτα άνοιξε το σκορ για τον Ήφαιστο, την ώρα που ο Σταυρός έχανε σημαντικές ευκαιρίες. Μετά το 2-0, οι θεατές είχαν την ευκαιρία να δουν ωραίο ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες, ενώ μόνο στο 75' η Ντάζου μείωσε το σκορ στο 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό.
 Σταυρός: Βασιλειάδου, Χατζηλιαμή, Ιακωβίδου, Γαιτάνου (62' Γιαννίκου), Ντάζου, Κιότου, Κτενά (70' Διακίδη), Δράπανου, Κουρδουμπά, Χατζηγιαννίκη (87' Παπαμιχαήλ), Αξιώτη
 Ηφαιστος: Μπορμπότη, Πότση (52' Ταταλια), Ευγενικού, Πάκου, Ευσταθίου, Τσώνη, Μανίτα, Σκάρλου (67' Γιακουβίνοβα), Μελίσση, Καλδαρίδου, Σταματοπούλου (90' Καραγιαννίδη)